В травні 2012р. в Україні стартував Всеукраїнський проект «Чиста лікарня безпечна для пацієнта». Проект проводиться за ініціативи Асоціації медичних сестер України та громадської організації Служби організації інфекційного контролю (СОІК).
Мета проекту – забезпечення високого рівня гігієни в лікувальних установах України, профілактика професійного захворювання медичного персоналу, запобігання розповсюдження внутрішньолікарняних інфекцій, економія коштів лікувальних установ.
Даний проект регламентується наказами МОЗ України:
№ 223 від 22.10.1993 р. “Про збір, знезараження і здачу використаних виробів медичного призначення одноразового застосування із пластичних мас”.
№ 120 від 25.05.2000 р. “Про удосконалення організації медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД”.
№ 234 від 10.05.2007 р. «Про організацію профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в акушерських стаціонарах».
№ 181 від 04.04.2008 р. “Про затвердження методичних рекомендацій “Епідеміологічній нагляд за інфекціями області хірургічного втручання та їх профілактика”.
№ 798 від 21.09.2010 р. “Про затвердження методичних рекомендацій “Хірургічна та гігієнічна обробка рук медичного персоналу ”.
Наказ МОЗ № 408 від 12.07.1989 р. “Про міри по зниженню захворюваності вірусними гепатитам в країні ”.
За погодженням з адміністрацією лікувальної установи СОІК проводить аудит, складає протокол і надає свідоцтво у вигляді таблички та відзнаки на вхідних дверях про те, що відділення пройшло сертифікацію проекту «Чиста лікарня безпечна для пацієнта». У разі отримання відділенням сертифікату щодо 100% оснащення – інформація буде представлена на сайті Служби організації інфекційного контролю.
Проект аудиторського протоколу:
1.Фахівець СОІК заповнює бланк первинного огляду відділення в лікарні, де вказує зауваження щодо оснащення останнього засобами та обладнанням для проведення дезінфекції згідно Стандартів оснащення об’єктів у відділенні. Даний бланк підписують завідуючий і старша медсестра відділення та фахівець СОІК.
2. Проводиться розрахунок відсотків оснащення відділення:
100 % – відділення готове до отримання Сертифікату.
До 100 % – не готове, потребує доопрацювання
3. Заповнюється акт проведення аудиту у відділенні, яким підтверджується чи відділення (готове/не готове) до отримання Сертифікату. Акт підписують: голова Асоціації медичних сестер області, головний лікар ЛПЗ, заступник головного лікаря з медсестринства (головна медсестра лікарні), фахівець СОІК.
Вперше на Україні апробація вище вказаного проекту проходила на базі Жовківської ЦРЛ з 04.07.2012 р. по 31.07.2012 р. Під час проведення аудиту адміністрацією Жовківської ЦРЛ, фахівцем СОІК, президентом Львівської обласної асоціації медичних сестер були внесені пропозиції щодо удосконалення даного проекту, а в ЦРЛ проведено оснащення відділень засобами і обладнанням для проведення дезінфекції згідно Стандартів оснащення об’єктів у відділенні вказаних у Проекті .
Після проведення повторного аудиту, президентом Львівської обласної асоціації медичних сестер та президентом громадської організації Служби організації інфекційного контролю (СОІК) прийнято рішення присвоїти статус «Чиста лікарня безпечна для пацієнта» всім стаціонарним відділенням Жовківської ЦРЛ, клініко-діагностичній лабораторії, дитячій консультації, хірургічному відділенню поліклініки та центральній районній лікарні в цілому.
09.08.2012 р. відбулася церемонія вручення сертифікатів «Чиста лікарня безпечна для пацієнта» і пам’ятних значків «Я за чисту лікарню!» завідувачам, старшим медсестрам, сестрам господиням вище вказаних відділень та адміністрації Жовківської ЦРЛ в особі головного лікаря Шевціва І.Є., заступника головного лікаря з лікувально-профілактичної роботи Чикалюка В.В. та заступника головного лікаря з медсестринства Галапац Н.Б. Дані відзнаки вручили: президент Львівської обласної асоціації медичних сестер Шевчук І.Б., президент громадської організації Служби організації інфекційного контролю (СОІК) Ковальський О.В. та фахівць СОІК Галапац Н.П.
Головний лікар Жовківської ЦРЛ Шевців І.Є. відзначив, що присвоєння лікарні статусу «Чиста лікарня безпечна для пацієнта» це не тільки велика честь, а й значна відповідальність медичного персоналу в першу чергу перед собою та пацієнтами, а також самих пацієнтів для яких створені відповідні умови з метою забезпечення високої якості надання медичної допомоги.
Заступник головного лікаря
з медсестринства, головний позаштатний спеціаліст
ГУОЗ ЛОДА з медсестринства Галапац Н.Б